A csípőtáji fájdalmat okozhatja combfejelhalás

Amennyiben tartós, egyre erősödő csípőtáji fájdalmat érzékelünk, a valószínűbb lehetőségek mellett érdemes gondolni a combfejelhalás esetleges fennállására.

Ha valakinél tartós, egyre erősödő csípőtáji fájdalom jelentkezik, első gondolatunk, hogy ízületi porckopással van dolgunk. Bár az artrózis valóban a csípőproblémák mögött meghúzódó vezető ok, számtalan egyéb elváltozás is állhat a háttérben – egyik ilyen kevésbé ismert jelenség a combfejelhalás, mely viszonylag rövid időn belül súlyos következményekkel járhat.

Mi az a combfejelhalás?

A combfejelhalás (necrosia) lényegében pontosan azt jelenti, mint amit az elnevezése is mutat: a combcsont felső végén lévő gömbölyű részen, az úgynevezett fejen, mely a csípőízületi vápába illeszkedik, a csontszövet valamilyen oknál fogva elhal. A csontelhalást az érintett terület vérellátási zavara okozza, melynek hátterében a combfejet tápláló verőér elzáródása áll. A nekrózis általában nem a combfej egészét érinti, hanem főként a teherviselő felső-elülső/oldalsó részen jelentkezik, és idővel a combfej súlyos deformitásához, összeroppanásához vezet. Ennek következtében az ízületi porcfelszín erősen sérül és nagyon gyorsan erodálódik.

Kiváltó okok

A csontelhaláshoz vezető vérellátási zavar hátterében számos különböző ok állhat. Ezek közül leggyakoribb:

  • a hosszan tartó szteroidkezelés,
  • egyes belgyógyászati és autoimmun betegségek, például cukorbetegség, rheumatoid arthritis, köszvény, zsíranyagcsere-problémák, vérzékenység és véralvadási zavarok,
  • az elhízás,
  • az alkoholizmus,
  • a csípőízület sérülése,
  • ritkábban vesedialízis vagy vesetranszplantáció,
  • szisztémás lupus erythematosus ( SLE).

A betegség ötször nagyobb arányban érinti a férfiakat, mint a nőket, és jellemzően a 30-60 év közöttiek a legveszélyeztetettebbek, de gyermekkorban is előfordul. Magyarországon évente 350-400 új esetet ismernek fel, és ez a szám folyamatosan növekszik. A csípőprotézisek öt százalékának oka a combfejelhalás.

A combfejelhalás leggyakoribb tünete a viszonylag gyorsan vagy egészen hirtelen kialakuló csípőtáji fájdalom, mely a csípő mozgástartományának beszűkülésével.

A combfejelhalás tünetei

A combfej nekrózis leggyakoribb tünete a viszonylag gyorsan vagy akár egészen hirtelen (megfelel az érelzáródás időpontjának) kialakuló csípőtáji fájdalom, mely a csípő mozgástartományának beszűkülésével, azaz a mozgás korlátozottságával jár. A fájdalom terhelésre fokozódik, míg pihentetés hatására csökken, ám sokaknál éjszaka is jelentkezik. A csípőfájdalom gyakran párosul sántítással, és nem ritka az sem, hogy a fő tünetek kialakulását megelőzően térdfájdalom jelentkezik. A csípőfájdalom az esetek kisebb részében fokozatosan alakul ki.

Gyógymódok és diagnózis

A combfejelhalás kezelési módját elsősorban a betegség stádiuma határozza meg, azon belül pedig befolyásolja a beteg általános egészségi állapota, egyéb betegségei és életkora egyaránt.

A pontos diagnózis felállítása a fizikális vizsgálat (fájdalmas rész megtekintése, végtag mozgatása, járás megfigyelése) mellett valamilyen képalkotó eljárással történik. A betegség előrehaladott állapotában erre általában elegendő a röntgen, amit szükség esetén pontosítanak ultrahang vagy CT-vizsgálattal. Kezdeti szakaszban azonban mindössze a csontvelő duzzanata a fő árulkodó jel, ez MR-vizsgálattal mutatható ki, de szükségessé válhat csontizotópos vizsgálat is.

Kezelés korai stádiumban

Kezdeti szakaszban elegendő lehet a konzervatív kezelés, melynek középpontjában a csípő terhelésének csökkentése áll. A tehermentesítés járás közben történhet mankóval vagy járókerettel, de egy ideig javasolt ágyban fekvéssel kímélni a csípőt. Enyhébb esetekben ez a terápia akár a csont visszaépülését is eredményezheti, a keringés ugyanis ilyenkor még viszonylag jól képes regenerálódni, és a combfejelhalás folyamata akár vissza is fordítható, különösen fiatalabb korban. Fontos kiegészítő terápiás módszer hozzá a fizioterápia, mely a vérkeringés fokozása érdekében célzott gyógytornát jelent, megtámogatva valamilyen ízületkímélő sporttal, kifejezetten jótékony hatású például az úszás és a kerékpározás.

Emellé előírhatnak gyógyszeres kezelést is, mely részben a fájdalom csillapítására, részben a keringés javítására, illetve az érintett izmok lazítására irányul.

Ha a kiváltó okok között szerepel valamilyen belgyógyászati vagy autoimmun betegség, fontos annak szinten tartása vagy rendezése is, míg elhízással, vérzsírszint-emelkedéssel küzdők, köszvényesek vagy alkoholizmus esetén a megfelelő életmód és diéta tartása.

Súlyosabb combfejelhajlás esetén, amikor a combcsontfej deformálódása bekövetkezett, a műtét és egy protézis beültetése jelenti a végleges gyógymódot.

Kezelés előrehaladott stádiumban

Súlyosabb esetben, amikor a combcsontfej deformálódása bekövetkezett, a műtét jelenti a végleges gyógymódot. A betegség stádiumától függően ez is többféle különböző eljárás lehet. 

Amíg a combfej beroppanása nem történt meg, és az ízület még ép, a combcsont úgynevezett felfúrásával csökkenthető a csonton belüli nyomás, és jó eséllyel visszaállítható az elhalt rész vérellátása, ami hosszas kímélő életmód mellett a combfej regenerálódását teszi lehetővé.

A combfej beroppanása esetén olykor megoldást jelenthet az elhalt rész eltávolítása vagy beforgatása, mely szintén műtéti eljárást igényel.

Legsúlyosabb esetben a combfej teljes eltávolítása és csípőprotézis beültetése jelent csak megoldást, ám ma már ez is rutinműtétnek számít, és eredményeként a rehabilitációs időszakot követően teljes panaszmentességre lehet számítani.