A Bechterew-kór

A Bechterew-kór, vagy más néven az ankylopoetica spondylitis, egy autoimmun jellegű ízületi megbetegedés, amely a gerincet és a keresztcsontot érinti.

A Bechterew-kór, vagy más néven az ankylopoetica spondylitis, egy autoimmun jellegű ízületi megbetegedés, amely a gerincet és a keresztcsontot érinti. A betegség progresszív jellege miatt az ízületek begyulladnak, lemerevednek – ez pedig mozgásbeszűkülést, egyúttal az életminőség romlását eredményezi. Ahhoz azonban, hogy időben fel tudjuk ismerni, fontos tisztában lennünk a betegség tüneteivel és kiváltó okaival. Cikkünkben természetesen többek közt erre is kitérünk, emellett arra is választ adunk, hogy milyen kezelési módok jöhetnek Bechterew-kór esetén szóba.

Mit jelent az, hogy egy betegség „autoimmun”?

Autoimmun betegségről akkor beszélünk, amikor az immunrendszer a betegség kiváltó oka helyett magát a szervezetet támadja meg. A Bechterew-kór esetében egyenesen a gerincet, pontosabban a sacroiliacalis ízületeket, valamint az azok körül lévő szöveteket. A gyulladásos folyamat azonban nem áll meg és a fájdalom idővel egyre erősebbé válik. Ez pedig – a kötőszöveti hegképződés következtében – az ízületek merevségéhez és deformitásához vezet.

A Bechterew-kór tünetei

Már a kezdeti jelek is rendkívül árulkodóak lehetnek, így például:

Erős hát- és derékfájás

A fájdalom először általában a derék és a farokcsont környékén jelentkezik, majd a gerinc felső részére is kiterjed, és kezelés nélkül valószínűleg nem fog enyhülni. Emiatt a betegség már a korai szakaszban rendkívül elviselhetetlenné tud válni.

Merevség

A legtöbb páciens szokatlan, megmagyarázhatatlan merevséget is tapasztal, amely elsősorban reggelente tapasztalható, és csak órákkal az ébredés után hagy alább. Előfordulhat az is, hogy a panaszok hosszabb ideig tartó ülés vagy inaktivitás után jelentkeznek, ezért az irodai dolgozóknak – és egyúttal bárkinek, aki munkájából adódóan sok időt tölt ülő pozícióban – különösen érdemes óvatosnak lenni.

Állandó fáradtság

A szervezetben lévő gyulladás miatt a betegek sokszor érzik magukat rendkívül kimerültnek. Ez – az állandó rossz közérzet mellett – a fizikai és mentális teljesítőképességre is negatív hatással lehet, ami az életminőség romlását eredményezi.

Jelentős mozgásbeszűkülés

Mivel a gerinc a betegség miatt merevvé válik, a mozgástartomány is nagymértékben lecsökken – különösen a törzs esetében, amelynek behajlítása, illetve forgatása hatalmas fájdalmakkal járhat együtt, vagy akár egyenesen lehetetlennek érződik.

Ugyan meglepő lehet, de a fent leírtak mellett, ritkább esetben még a szemgyulladás – iritis vagy uveitis – is utalhat a betegség jelenlétére.

A Bechterew-kór esetében a betegség egyenesen a gerincoszlopot, pontosabban a sacroiliacalis ízületeket, valamint az azok körül lévő szöveteket támadja.

A Bechterew-kór kiváltó okai

A Bechterew-kór hátterében számos dolog állhat, azonban a leggyakoribbak a következők:

Genetikai hajlam

Bizonyos gének, mint például a HLA-B27 génnel összefüggő polimorfizmusok jelentősen megnövelik a betegség valószínűségét.

Autoimmun folyamatok

Az immunrendszerünk – a betegség autoimmun jellege miatt – a test saját szöveteit kezdi el támadni, nem kímélve az ízületeket és a gerincet sem, ami akár visszafordíthatatlan gyulladásos folyamatok okozója is lehet.

Környezeti tényezők

Számos orvos vélekedik úgy, hogy a Bechterew-kór kialakulásához néhány olyan környezeti tényezőnek is köze lehet, mint például a fertőzések vagy a dohányzás.

Fontos azonban megjegyezni, hogy maga a betegség nem fertőző, és nem is örökölhető. A kór kialakulásának esélyeit egyértelműen a polimorfizmusok jelenléte, valamint a káros szenvedélyek növelik – mint például a dohányzás.

Ha a fentiekhez hasonló panaszokat tapasztalunk, fontos, hogy mielőbb forduljunk szakorvoshoz. A megfelelő kezelés segít enyhíteni a tüneteket, és lassítani a gyulladásos folyamat előrehaladását.

Lehetséges kezelési módok

Sajnos a Bechterew-kór nem gyógyítható, de a megfelelő kezelési módszerrel hatékonyan enyhíthető, és a betegség progressziója is efektíven lassítható.

Sajnos a Bechterew-kór nem gyógyítható, de a megfelelő kezelési módszerrel hatékonyan enyhíthető, és a betegség progressziója is lassítható. A személyre szabott vizsgálatot követően az orvos előírhatja:

  • Gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazását: a nem szteroid gyógyszerek segíthetnek a fájdalom és a gyulladás enyhítésében.
  • Biológiai terápiát: ezek a kezelések a szervezet immunrendszerének egyes komponensei ellen irányuló gyógyszerekkel igyekeznek enyhíteni a gyulladásos folyamatot.
  • Fizioterápiát: a speciális gyakorlatok segíthetnek megőrizni az izmok és a gerinc rugalmasságát és mozgékonyságát.
  • Az életmódváltást: igyekezzünk minél többet sportolni, valamint fogyasszunk naponta legalább 2-3 liter folyadékot, emellett pedig intsünk búcsút a dohányzásnak és egyéb káros szenvedélyeinknek.

A műtétet: a betegség előrehaladott állapotában előfordulhat, hogy a fenti kezelések már nem bizonyulnak elegendőnek, így kizárólag a műtéti beavatkozás jöhet szóba.